poniedziałek, 7 października 2013

'myjadła' :)

witajcie kochane. strasznie źle się czuję, nie mam ochoty na nic. pierwszy raz w życiu zemdlałam i uświadomiłam sobie, że muszę zmienić swój tryb życia. za dużo czasu spędzam przy komputerze i nie wychodzę na świeże powietrze, jest za zimno, a ja nie lubię zimna :( zacznę od jutra, bo dziś jestem zbyt słaba na to wszystko. głowa boli mnie niesamowicie :( w tym wpisie pisałam o SLS i SLES, a dzisiaj rozszerzę temat innych detergentów :)

działanie ALES i ALS podobne jest do działania SLES i SLS, występują minimalne różnice:
  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
anionowa substancja powierzchniowo czynna, substancja pianotwórcza, usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów, jest drażniąca (dlatego występuje w towarzystwie łagodnych substancji), aczkolwiek jest od SLS łagodniejsza, ale do najłagodniejszych nie należy.
  • Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
w działaniu jest łagodniejszy od ALS.
podsumowując:
w kolejności od najbardziej drażniących; SLS jest na pierwszym miejscu, jest najsilniejszy, za nim jest SLES, dalej ALS i potem ALES.


Mipa Laureth Sulfate
na ww sulfatesach życie się nie kończy i mamy jeszcze jeden popularny sulfates ;) detergent anionowy z grupy silnych detergentów.
Cocamidopropyl Betaine
łagodzi działanie drażniące wywołane anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi (np.ALS, ALES). jest niezwykle łagodna, więc nie podrażni wrażliwych skalpów. jest substancją pianotwórczą, czyli wpływa na ilość piany. poprawia konsystencję w preparatach myjących. 

Cocamide DEA
niejonowa substancja powierzchniowo czynna. substancja pianotwórcza. modyfikator reologii. podczas procesu mycia powoduje usunięcie substancji tłuszczowych.

Coco-Glucoside
niejonowa substancja powierzchniowo czynna. bardzo łagodny roztwór, który łagodzi działanie anionowych substancji. pełni rolę emulgatora i podnosi pienienie się. jest również modyfikatorem reologii i solubizatorem.

Lauryl Glucoside
niejonowa substancja powierzchniowo czynna. jest łagodna i łagodzi podrażnienia spowodowane przez anionowe substancje. emulgator, substancja pianotwórcza, modyfikator reologii, solubizator.
Coco-Betaine
usuwa zanieczyszczenia i łagodzi podrażnienia wywołane anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. stabilizuje i poprawia jakość piany. ponadto wykazuje działanie antystatyczne i kondycjonujące.

Cetrimonium Chloride
kationowa substancja powierzchniowo czynna. łączy się z ujemnie naładowaną strukturą włosa i dzięki tej substancji w składzie możemy umyć włosy (mycie włosów odżywką ;)). oprócz tego wykazuje działanie antystatyczne, kondycjonujące, ułatwia spłukiwanie i jest konserwantem.

Behentrimonium Chloride
konserwant. oprócz działania konserwującego wykazuje działanie myjące. niestety nie jest to działanie należące do najłagodniejszych. oczyszcza włosy i skórę głowy oraz zapobiega elektryzowaniu się włosów. nie jest polecana dla wrażliwców, ponieważ może uczulać i wywoływać alergię. nasza sławna odżywka Garnier AiK ma tą substancję w składzie, postaram się umyć nią włosy, jestem ciekawa czy się sprawdzi ;)


  1. solubizator-umożliwia wprowadzanie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie
  2. antystatyk-zapobiega elektryzowaniu się włosów
  3. kondycjoner-substancja poprawiająca rozczesywalność, zapobiegająca splątywaniu, nadająca połysk, zmiękczająca i wygładzająca włos
  4. modyfikator reologii- poprawia konsystencję powodując wzrost lepkości
oczywiście, jest wiele więcej substancji myjących, wybrałam tylko te najpopularniejsze :)))
hair model

18 komentarzy:

  1. Przydatne informacje zebrane w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to było moim głównym priorytetem tworząc ten post ;)

      Usuń
  2. Ja żyję na rosyjskich szamponach. Moje włosy nie przejmują się totalnie gradacją siarczanowych detergenów, żadne "ALES jest łagodniejsze" ich nie rusza. Robi mi się sianko (+ swędzenie skóry głowy).
    W teorii Sodium Myreth Sulfate jest też dość łagodny ale nie wiem czy w Polsce są jakieś produkty z nim :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo. Wyczytałam, że lubisz jazdę konną. Suuuper :)

      Usuń
    2. w Polskich szamponach widnieją te o łagodnych składach :)
      lubię, bardzo lubię, muszę do niej szybko wrócić, bo teraz mam dłuższą przerwę ;)

      Usuń
    3. Szampon z Green Pharmacy ma SMS :) Też jezdze konno a w zasadzie jezdzilam?, konkretniej mowiac mam przerwe, ale chce wrocic :)

      Usuń
    4. identycznie jak ja, tęsknię za tym ;)

      Usuń
  3. rzeczywiscie ciekawy post. warto znac te substancje przy doborze kosmetykow:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajna notka. Staram się zwracać uwagę na składy ale ciężko mi jeszcze spamiętać te wszystkie nazwy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zapamiętaj te gorsze i ich unikaj, a te "dobre" z czasem same Ci wejdą :)

      Usuń
  5. Moim włosom mocne środki myjące jakoś nie są straszne, ale jednak wybieram szampony bez tych składników - w miarę możliwości:)

    OdpowiedzUsuń
  6. zatroszcz się o siebie koniecznie :) ruch i zdrowa dieta dobrze Ci zrobią, trzymam kciuki :)
    a detergenty znam i wybieram świadomie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. po ćwiczeniach z Ewką wysiadam :( ale z całego serca dziękuję :*

      Usuń
  7. przyadtna iinformacja zapisuje sobie :)

    dodaje do obserwowanych

    OdpowiedzUsuń
  8. We włosowej tematyce już siedzę od jakiegoś czasu, natomiast skomentuję początek Twojej wypowiedzi. Jak to zemdlałaś? Czy byłaś z tym u lekarza? nie chce panikować, ale dobrze jest sprawdzić, czy nie spowodował tego jakiś problem ze zdrowiem (sercem, krążeniem, itp.)

    Mądry pomysł z tym, żeby więcej się ruszać na świeżym powietrzu, ale warto też sprawdzić zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za troskę, nie byłam u lekarza. wydaje m się, że spowodowane jest to moją dość złą dietą i jeszcze wyrzuciłam z niej mięso. teraz staram się lepiej odżywiać, ale do mięsa nie wracam ;)

      Usuń